Strona WWW

Strona główna » Publikacje » Ozonoterapia dla vetopedii

Ozonoterapia dla vetopedii

Ozonoterapia 

                        Ozonoterapia , a właściwie terapia tlenowo-ozonowa , to jedna z innowacyjnych metod leczniczych wykorzystująca właściwości ozonu. Ozon jest to allotropowa odmiana tlenu.

Nazwa jego pochodzi od greckiego słowa OSON – pachnący. Gaz ten odkryto ponad 200 lat temu.

W XIX wieku odkryto , że zabija on mikroorganizmy. W latach dwudziestych XX wieku zaczęto go stosować w leczeniu. Niestety przez długi okres ozonoterapia nie była tak szeroko stosowana jak

obecnie. Bardzo poważnym problemem było pozyskiwanie ozonu w odpowiednich dawkach leczniczych , oraz jego aplikacja. Rozwój technik medycznych powstawanie coraz nowszych materiałów wykorzystywanych w medycynie przyczynił się do rozwoju ozonoterapii w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Podstawy pod obecnie stosowaną terapię położył wiedeński profesor chirurgii Ottokar Rokitansky. Przeprowadził on szereg badań i wyjaśnił niektóre procesy zachodzące pod wpływem tej terapii w organizmie. W Polsce metoda ta jest znana i stosowana od 1986 roku. Polacy również przyczynili się do rozwoju tej metody przeprowadzając badania i stosując ozon jako pierwsi na świecie do komory mózgu.

 

 

Właściwości ozonu 

                       Ozon jest gazem nietrwałym, jest jednym z najsilniejszych naturalnych utleniaczy ustępując tylko fluorowi. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie 15 x szybciej od tlenu. Ma on istotny wpływ na życie w atmosferze warstwa ozonowa chroni nas przed skutkami promieniowania kosmicznego. W medycynie wykorzystywane są jego właściwości bakterio-, wiruso- , i grzybobójcze oraz jego bezpośredni lub pośredni wpływ na wiele procesów biochemicznych w organizmie. Ozon zabija bakterie tlenowe i beztlenowe w formie gazowej w ciągu kilkunastu sekund , w formach oleistych lub roztworach wodnych proces ten trwa dłużej. Bardzo dobrze poznano wpływ ozonu na krwinki czerwone powoduje on szybsze oddawanie tlenu przez te komórki , zapobiega ich rulonizacji przez to ozon usprawnia mikro i makrokrążenie krwi. Dzięki temu organizm jest lepiej odżywiony i dotleniony. Ma to kolosalne znaczenie w leczeniu bardzo wielu chorób.

                    Do tej pory nie stwierdzono lekooporności na ozon jak to dzieje się z wieloma antybiotykami. Na podstawie badań i doświadczeń ozonoterapie możemy stosować jako metodę pomocniczą w leczeniu lub jako metodę z wyboru gdy dotychczasowa terapia nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nie ma także przeciwwskazań wiekowych gatunkowych i rasowych do stosowania tej metody.

 

Zastosowanie lecznicze ozonoterapii 

                         Ozonoterapię stosuje się z bardzo dobrym rezultatem w chirurgii do leczenia wszelkiego rodzaju ran , przetok , ropni , owrzodzeń. Bardzo dobre wyniki daje także zastosowanie tej metody w dermatologii przy leczeniu wielu rodzaju dermatoz , grzybic , zapaleń skóry, w tym ropnych i o złożonej etiologii. Terapię tlenowo-ozonową możemy wykorzystywać także w ginekologii , urologii , stomatologii oraz onkologii w leczeniu chorób zakaźnych, a także schorzeń o przebiegu przewlekłym z niedotlenieniem organiznu.

 

Sposoby podawania ozonu 

Ambulatoryjne

  • autohemotransfuzja metoda polega na ozonowaniu krwi
  • kroplówki płynów z ozonem
  • zastrzyki ozonowe
  • podawanie ozonu do jam ciała
  • suche kąpiele gazowe

Domowe

  • stosowanie ozonowanych oliwek
  • maści ozonowe
  • mydła z ozonem
  • szampony z ozonem

            Stosowanie ozonoterapi z zastosowaniem maści szamponu lub oliwki ozonowanej przez właściciela w wielu przypadkach dermatologicznych lub chirurgicznych skraca czas leczenia i często cierpienie naszych pacjentów.                                   

 

powrót

Kontakt z nami

ul. Szybka 29/6
31-831 Kraków

tel. 601 47 70 50
12 642 08 49

e-mail ozopet@onet.eu

Gabinet czynny:
Pn.- Pn. 12 - 19
Sob. 9 -11